Štúdijný program: Technológie baníctva a tunelárstva.
Profil absolventa
Študijný program Technológie baníctva a tunelárstva poskytne absolventom širší odborný profil, s komplexnými kvalitnými znalosťami princípov geologických a hydrogeologických dynamických javov zemskej kôry, ako aj z princípov geomechanických prejavov horninového masívu, s možnosťou uplatnenia ako banský inžinier, ktorý je svojim vzdelaním orientovaný na vykonávanie technicko-inžinierskej, organizačnej, riadiacej a manažérskej činnosti, ktorá vychádza zo znalostí teoretických princípov geologických a hydrogeologických dynamických javov zemskej kôry, ako aj z princípov geomechanických prejavov horninového masívu. Absolvent študijného programu Technológie baníctva a tunelárstva samostatne navrhuje, realizuje a hodnotí riešenie problémov súvisiacich s banskou a podzemnou geotechnikou, ťažbou a úpravou nerastných surovín, geotechnologickými metódami získavania surovín, druhotným využívaním banského podzemia pre nebanské technické účely ukladania odpadov a úžitkových materiálov. Navrhuje riešenia dlhodobého monitorovania geoprostredia v podzemí a na povrchu, využívania ekologických vlastností prírodných nerastných surovín, stavebných materiálov v priemysle spojených s prípravou a výstavbou rôznych banských a inžinierskych diel a objektov alebo s geologickoprieskumnými a bansko-geologickými prácami. Formuluje odporúčania, postupy riešenia odborných problémov a navrhuje a uskutočňuje projekty na ich vyriešenie. Disponuje odbornými, komunikačnými a manažérskymi zručnosťami potrebnými pre výkon vyšších manažérskych funkcií. Dokáže navrhnúť a obhájiť projekty pre riešenie v oblasti vyhľadávania a oceňovania surovinových zdrojov a navrhovať aj zložité technologické procesy. Prierezový charakter baníctva a tunelárstva nevylučuje uplatnenie absolventov aj v iných odvetviach priemyslu.
Uplatnenie absolventov
Absolventom študijného programu je odborne vzdelaný banský inžinier, ktorý je svojim vzdelaním orientovaný na vykonávanie technicko-inžinierskej, organizačnej, riadiacej a manažérskej činnosti, ktorá vychádza zo znalostí teoretických princípov geologických a hydrogeologických dynamických javov zemskej kôry, ako aj z princípov geomechanických prejavov horninového masívu. Základom jeho inžinierskej práce sú vedomosti a znalosti fyzikálnych, mechanických, matematických, štatistických, optimalizačných, modelových, počítačových a laboratórnych metód, pomocou ktorých dokáže ložiskové fenomény vplývajúce na kvalitu dobývania analyzovať, modelovať a posudzovať. Tieto metódy súčasne využíva pri navrhovaní nových technologických postupov pri projektovaní a výstavbe banských a podzemných diel, ako aj pri projektovaní netradičných technických riešení počas celej životnosti bane. Samostatne rieši problémy racionality a efektívnosti ťažby, posudzuje vplyv exploatácie ložiska na ekonomické výsledky ťažby, ale aj na produkciu výrobkov a na obchodnú činnosť ťažobnej spoločnosti v konkurenčnom ekonomickom prostredí. Navrhuje opatrenia na zamedzenie negatívnych vplyvov ťažby na životné prostredie a zaoberá sa problematikou dopadov ťažby a spracovania surovín na vody, pôdy a ovzdušie. Navrhuje a projektuje metódy a techniky rekultivácie na vyťažených povrchových územiach. Dokáže alternatívne riešiť technické problémy súvisiace s likvidáciou banských a povrchových ťažobných prevádzok, a vie projektovať spôsoby likvidácie vyťažených podzemných priestorov a zabezpečenia podzemia.
Štúdijný program: Záchranárska, požiarna a bezpečnostná technika.
Profil absolventa
Študijný program Záchranárska, požiarna a bezpečnostná technika poskytne absolventom širší odborný profil o organizácii a práci rôznych záchranných systémov (banská záchranná služba, hasičský a záchranný zbor, bezpečnostnotechnická služba, cestný záchranný systém, vojenská záchranná služba) a ich prepojenie do integrovaného záchranného systému. Absolvent študijného programu samostatne navrhuje, realizuje a hodnotí riešenie problémov súvisiacich s prevenciou závažných priemyselných havárií, mimoriadnych udalostí, civilnou ochranou obyvateľstva, manipuláciou, uskladňovaním a prepravou nebezpečných látok. Navrhuje riešenia požiarnej bezpečnosti dopravných tunelov a vhodnosť materiálov v ochrane pred požiarmi. Formuluje odporúčania, postupy riešenia odborných problémov a navrhuje a uskutočňuje projekty na ich vyriešenie. Disponuje odbornými, komunikačnými a manažérskymi zručnosťami potrebnými pre výkon vyšších manažérskych funkcií. Dokáže navrhnúť a obhájiť projekty v oblasti prevencie, bezpečnosti, ochrany zdravia, obyvateľstva, zamestnancov, životného prostredia a majetku. Prierezový charakter Záchranárskej, požiarnej a bezpečnostnej techniky nevylučuje uplatnenie absolventov aj v iných oblastiach. priemyslu.
Uplatnenie absolventov
Absolventi sa odborne profilujú v oblasti banského záchranárstva, ochrane pred požiarmi a bezpečnosti pri práci. Majoritná časť štúdia je zameraná na preventívnu, likvidačnú a regresnú činnosť priemyselných havárií a živelných udalostí. Získava základné vedomosti o organizácii a práci rôznych záchranných systémov (banská záchranná služba, hasičský a záchranný zbor, bezpečnostno-technická služba, cestný záchranný systém, vojenská záchranná služba) a ich prepojenie do integrovaného záchranného systému. Absolvent študijného programu ovláda základné parametre pracovného prostredia v nadväznosti na technológie výroby, alebo pracovný komfort v nevýrobnej sfére a poznanie základných podmienok na zaistenie PO a BOZP v daných podmienkach.